DEPRESJA - psycholog białystok


Depresja (duże zaburzenie depresyjne lub depresja kliniczna) jest częstym, ale poważnym zaburzeniem nastroju. Powoduje poważne objawy, które wpływają funkcje psychologiczne takie jak: samopoczucie, sposób myślenia i radzenie sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak spanie, jedzenie lub praca. Aby zdiagnozować depresję, objawy muszą być obecne przez co najmniej dwa tygodnie. Oprócz wsparcia psychologicznego istotne jest również wsparcie i zaangażowanie bliskich osób.

Niektóre formy depresji są nieco inne lub mogą rozwijać się w wyjątkowych okolicznościach, takich jak:
1. Uporczywe zaburzenie depresyjne (zwane również dystymią) jest depresyjnym nastrojem, który utrzymuje się przez co najmniej dwa lata. Osoba ze zdiagnozowanym uporczywym zaburzeniem depresyjnym może mieć epizody dużej depresji wraz z okresami mniej poważnych objawów psychologicznych, ale objawy muszą trwać przez dwa lata, aby uznać je za uporczywe zaburzenie depresyjne.
2. Depresja poporodowa jest o wiele poważniejsza niż „baby blue” (stosunkowo łagodne objawy depresyjne i lękowe, które zwykle ustępują w ciągu dwóch tygodni po porodzie), których doświadcza wiele kobiet. Osoby z depresją poporodową doświadczają w pełni rozwiniętej dużej depresji w czasie ciąży lub po porodzie ). Uczucie skrajnego smutku, lęku i wyczerpania, które towarzyszą depresji poporodowej, może utrudnić tym nowym matkom wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych dla siebie i / lub dla swoich dzieci.
3. Depresja psychotyczna występuje, gdy dana osoba cierpi na ciężką depresję plus pewną formę psychozy, taką jak niepokojące fałszywe przekonania (urojenia) lub słyszenie lub dostrzeganie niepokojących rzeczy, których inni nie mogą usłyszeć lub zobaczyć (halucynacje). Objawy psychotyczne zazwyczaj mają depresyjny „temat”, taki jak złudzenie winy, ubóstwa lub choroby.
4. Choroba afektywna sezonowa charakteryzuje się początkiem depresji w miesiącach zimowych, kiedy jest mniej naturalnego światła słonecznego. Ta depresja zazwyczaj podnosi się wiosną i latem. Zimowa depresja, której zazwyczaj towarzyszy wycofanie społeczne, nasilony sen i zwiększenie masy ciała, co roku można przewidzieć w sezonowych zaburzeniach afektywnych.
5. Choroba afektywna dwubiegunowa różni się od depresji, ale znajduje się na tej liście, ponieważ ktoś z chorobą dwubiegunową doświadcza epizodów skrajnie niskich nastrojów, które spełniają kryteria dużej depresji (zwanej „depresją dwubiegunową”). Ale osoba z chorobą afektywną dwubiegunową również doświadcza skrajnie wysokich - euforycznych lub drażliwych - nastrojów zwanych „manią” lub mniej poważną postacią zwaną „hipomanią”.

CZYNNIKI RYZYKA

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w Polsce. Aktualne badania sugerują, że depresja jest spowodowana przez połączenie czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych i psychologicznych. Depresja może się zdarzyć w każdym wieku, ale często zaczyna się w wieku dorosłym. Depresja jest obecnie uznawana za występującą u dzieci i młodzieży, chociaż czasami ma bardziej drażliwość niż niski nastrój. Wiele przewlekłych zaburzeń nastroju i lęku u dorosłych zaczyna się od wysokiego poziomu lęku u dzieci.

Depresja, zwłaszcza u osób w wieku średnim lub starszych, może współwystępować z innymi poważnymi chorobami medycznymi, takimi jak cukrzyca, rak, choroby serca i choroba Parkinsona. Warunki te są często gorsze, gdy występuje depresja. Czasami leki przyjmowane na te choroby mogą powodować działania niepożądane, które przyczyniają się do depresji. Lekarz mający doświadczenie w leczeniu tych skomplikowanych chorób może pomóc w wypracowaniu najlepszej strategii leczenia.

LECZENIE I TERAPIE

Można leczyć depresję, nawet w najcięższych przypadkach. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym skuteczniejsze. Depresja jest zwykle leczona lekami , psychoterapią lub kombinacją tych dwóch. Żadna dwójka ludzi nie jest dotknięta tą samą depresją i nie ma jednego uniwersalnego sposobu leczenia. Może zająć trochę prób i błędów, aby znaleźć najlepsze leczenie dla Ciebie .

PSYCHOTERAPIA

Wiele rodzajów psychoterapii może pomóc osobom z depresją. Przykłady podejść opartych na dowodach specyficznych dla leczenia depresji obejmują terapię poznawczo-behawioralną (CBT), terapie humanistyczne i interpersonalne , terapie systemowe / rodzin - (w przypadku choroby nastolatka)oraz terapie integrujące poszczególne nurty. Ważne jest indywidualne rozpoznanie przyczyn i odpowiedni plan terapi.

LEKI

Leki przeciwdepresyjne to leki, które leczą depresję. Mogą pomóc poprawić sposób, w jaki mózg używa pewnych substancji chemicznych, które kontrolują nastrój lub stres. Być może trzeba będzie wypróbować kilka różnych leków przeciwdepresyjnych, zanim znajdzie się lek, który poprawia objawy i daje możliwe do opanowania działania niepożądane. Leki, które w przeszłości pomogły Tobie lub bliskim członkom rodziny, będą często brane pod uwagę.

Leki przeciwdepresyjne potrzebują czasu - zazwyczaj 2 do 4 tygodni - na pracę, a często objawy takie jak sen, apetyt i problemy z koncentracją poprawiają się przed podniesieniem nastroju, dlatego ważne jest, aby dać lekom szansę, zanim dojdzie do wniosku o jego skuteczności. Jeśli zaczniesz przyjmować leki przeciwdepresyjne, nie przerywaj ich przyjmowania bez pomocy lekarza. Czasami ludzie przyjmujący leki przeciwdepresyjne czują się lepiej, a następnie przestają brać leki samodzielnie, a depresja powraca.

Uwaga: W niektórych przypadkach dzieci, młodzież i młodzi dorośli w wieku poniżej 25 lat mogą odczuwać nasilenie myśli lub zachowań samobójczych podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach po rozpoczęciu lub po zmianie dawki. pacjenci w każdym wieku przyjmujący leki przeciwdepresyjne powinni być uważnie obserwowani, szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia.Białystok 2017